OZON TEDAVİSİ

https://www.instagram.com/p/B97YvIXAo2d/

https://www.instagram.com/p/B7-povrl_E0/

https://www.instagram.com/p/CADZaAVDuS_/

Ozon Tedavisi; Ozon 3 oksijen atomundan oluşmuş bir bileşiktir. Ozon tedavisi 20. yüzyılın başlarında medikal anlamda kullanılmaya başlanmış, özellikle I.ve II. Dünya Savaşlarında savaş cerrahisinde çok tercih edilen bir yöntem olmuştur. Asıl popülaritesini 20. yüzyılın sonlarında yakalamış ve süper oksijen olarak tanımlanmıştır.
Ozon antimikrobiyal etkilerine ek olarak hücresel metabolizma ve biyolojik mekanizmayı uyararak canlandırıcı etki oluşturur. Ozon tedavisinin amacı, vücudu en etkili bir şekilde toksinlerden temizlemek için vücudun oksijenlendirmesini arttırmaktır.

Ozon vücuda girer girmez hızlıca oksijen moleküllerine parçalanarak vücuda hızlı bir detoks etki oluşturur ve böylece mükemmel şekilde hücresel solunumu başlatmış olur. Kısaca hücrelere derin bir nefes aldırır.

Ozon,  öforik( neşelendirici ve rahatlatıcı) ve anti-mikrobiyal bir etkiye sahiptir. Kan dolaşımını artırır, hücreleri onarır ve yeniler. Bağışıklık sistemi için büyük bir uyarıcıdır, toksinler için yıkıcıdır.

ozon tedavisi ile ilgili görsel sonucu

Ozon Tedavisinin Faydaları: 

Toksik maddelerinin giderilmesinde, ağır metallerin temizlenmesinde
Bağışıklık sisteminin uyarılmasında
Antitümöral etki ile kanser tedavilerine destek amaçlı
Bakteri virüs mantar enfeksiyonlarına karşı güçlü dezenfektan etki ile geniş bir kullanım alanı vardır. 

 
OZON TEDAVİSİNİN UYGULAMA ALANLARI
 
1) Her türlü yorgunluk durumlarında,
2) Vücuttaki güçlü ağrı kesici etkiyi uyandırarak;  fibromiyalji, nevralji, migren, romatizmal ağrı tedavilerinde,
3) Ameliyat alanında (enfeksiyöz ve trombo-embolik, risklerin önlenmesinde) daha iyi iyileşme ve ağrının azaltılmasını sağlar.
4)Tekrarlayan üriner enfeksiyonlarda, hepatit B ve C enfeksiyonlarında vajinal mantarlarda, HPV virüsünde, bağırsaklarda kandida gibi mantar enfeksiyonlarında,  güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahiptir.
5) Crohn hastalığı ve ülseratif kolit tedavisinde
6) Kanser tedavilerinde destek amaçlı
7) KOAH gibi akciğer hastalıklarında
8) Otoimmün hastalıklarında
9) Kroner arter hastalıklarında
10) Varis Hastalığında 

 

Son yıllarda hastalıkların tedavisinde rutin yöntemlere yardımcı olarak tercih edilen ozon terapisi, oksijenin ‌triatomik ve kararsız bir formu olan ozon kullanılarak uygulanır. Oksijen terapisi olarak da adlandırılan bu tedavi; deri hastalıklarından enfeksiyon hastalıklarına kadar birçok durumda hekimlerin önerileri doğrultusunda tedavi sürecinin önemli bir kısmını oluşturabilir.

Ozon tedavisi nedir?

Oksijenli solunum yapan tüm canlılar için oksijen, hayati bir önem taşır. Oksijen, tıpta tedavi amacıyla iki farklı yöntemle kullanılabilir. Bunlardan ilki olan ‌normobarik oksijen, özellikle hastane kliniklerinde solunum güçlüğünün yaşandığı akut durumlar veya ‌KOAH (Kronik ‌Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hastası bireylerde kullanılan oksijen tedavisidir. İkincisi, yani ‌hiperbarik oksijen ise atmosferden çok daha yüksek bir basınç altında ve yüzde yüz oranında oksijen içeren ortamlarda uygulanan tedavi yöntemidir. Normalde havada yaklaşık olarak %21 oranında oksijen bulunur. Ozon terapisi esnasında yüksek basınç altında yüzde yüze kadar çıkarılan oksijen oranı sayesinde plazma içerisinde çözünen oksijen miktarı arttığından çevre dokulara ulaşan oksijen de artar. Bu sayede damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisi mümkün hale gelir.

Ozon tedavisi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Oksijen terapisi veya diğer adı ile ozon tedavisi, birçok hastalıkta yardımcı tedavi yöntemi olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Dolaşım Bozuklukları

Ozon tedavisinin en sık kullanıldığı hastalık, dolaşım bozukluklarıdır. Özellikle diyabet hastası bireylerde görülen ayak bölgesinde uyuşma, karıncalanma, üşüme ve ağrı gibi rahatsız edici sorunlar hastalığın yol açtığı dolaşım bozukluğundan kaynaklanır. Bu hastalarda dolaşım bozukluğunun yol açtığı etkiler ‌hiperbarik oksijen tedavisi ile büyük oranda önlenebilmektedir.

  • Kanser

Kanser hastalarında tamamlayıcı tedavi olarak tercih edilebilen yöntemlerden bir tanesi ozon tedavisidir. Bağışıklık sisteminin ‌aktivasyonunu artıran ve kanserle savaşan hücrelerin üretimini destekleyen oksijen terapisi, vücudun genel direncine olumlu yönde katkı sağlayarak kanser tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda zindelik vermesi sebebiyle kemoterapinin olumsuz etkilerinin azaltılmasında da önemli rol oynar.

  • Göz Hastalıkları

Özellikle yaşlılığa bağlı olarak damarların yapısında meydana gelen bozulmalar sonucu optik sinirler ve retinada hasarlar oluşur, bu da göz hastalıklarına sebebiyet verir. Bu gibi durumlarda uygulanan ozon tedavisi, dolaşımdaki aksaklıkların önüne geçilmesine yardımcı olur. Tedavinin hastalığın gerilemesini sağlayıp sağlamadığı konusundaki çalışmalar yetersiz kalsa da, göz hastalıklarının ilerleyişini önemli ölçüde önlediği bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir.

  • Bakteri ve Mantar Enfeksiyonları

Mantar ve bakterilerin üremesini engelleyici özelliği sebebiyle uzun süredir suların arıtılmasında kullanılan ozon, bu ajanların sebep olduğu hastalıkların tedavisinde de başarıyla uygulanmaktadır. Özellikle ayak bölgesinde oluşan mantar hastalığında oksijen tedavisi uygulanarak inatçı enfeksiyonların önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir.

Yukarıda belirtilen hastalıkların haricinde oksijen terapisi; romatizmaartrit, yatak yaraları, kolit ve ‌proktitis gibi bağırsak enfeksiyonları, vurgun, ‌herpes ‌simplex ve ‌herpes ‌zoster virüslerinin sebep olduğu hastalıklar ve karaciğer ‌enflamasyonları gibi birçok hastalığın tedavisinde tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ‌anti-aging olarak da bilinen yaşlanma karşıtı bazı terapilerde de ozondan yararlanmak mümkündür.

ozon tedavisi ile ilgili görsel sonucu

DİYABETİK YARALAR VE DİĞER AÇIK YARALARDA AYAK BİR POŞET İÇERİSİNE KONULARAK YUKARIDAN BANTLANIR.

BİR HORTUM İLE OZON VERİLİR. OZON BU TİP YARALARIN İYİLEŞMESİNDE ÇOK ETKİLİDİR.

açık yaralarda poşet ozon tedavisi ile ilgili görsel sonucu

LÜTFEN OZON TEDAVİLERİ KONUSUNDA RANDEVU ALINIZ..!